Nextdestek.com

 

 

TKGS(Turksat Kanal Güncelleme) Nedir Ne İşe Yarar

TKGS nedir ne işe yarar.

TÜRKSAT KANAL GÜNCELLEME SİSTEMİ  TKGS

 

TKGS, uydu alıcıları ve Smart TV’lerin ihtiyaç duyduğu tüm kanal bilgisinin TÜRKSAT tarafından yayınlanması ve uydu alıcılarına aktarılan bu bilginin işlenerek, kanal veri tabanlarının güncellenmesi prensibiyle çalışan bir kanal güncelleme sistemidir.Uydudan yayın yapan kanalların parametreleri zaman zaman değişebilmektedir. Zaman içinde yeni kanallar yayın hayatına başlamakta, bazı kanalların ise yayın hayatı sona ermektedir.

TÜRKSAT’ın bu tür sorunların çözümüne yönelik olarak sunduğu TKGS ile, Türksat üzerinden yayınlanan, yeni yayına başlayan, yayını sona eren veya frekans bilginlerini değişen TV ve radyo kanallarını güncellerken yaşan sorunları, bütünüyle ortadan kaldırmaktadır..Böylece TKGS, uyumlu ürüne sahip tüketiciler Türksat üzerinden yapılan uydu kanallarının frekans değişimlerini takip etmesine gerek kalmaksızın, güncel kanal listelerini TKGS destekli ürünlerde yapılan seçime göre  alabilmektedirler.TKGS çalışma yapısında son kullanıcıların tercihlerine göre üç farklı kullanım modu bulunmaktadır.

TKGS KULLANIM MODLARI

 

Tam Otomatik Kullanım: TKGS uyumlu bir uydu alıcının varsayılan profili budur. Bu profilde kanal listesi tamamen TKGS’nin kontrolü altındadır. Kullanıcının kanal listesini değiştirecek işlemler yapmasına izin verilmez.

 

Esnek Kullanım: Tam Otomatik kullanımdaki bazı sınırlamalar kaldırılmıştır. Kullanıcı kanal sıralamasını kendisi düzenleyebilir. TKGS güncellemesi esnasında kullanıcının yaptığı kanal sıralaması muhafaza edilir.

 

TKGS Kapalı: TKGS devre dışıdır. Otomatik güncellemeler yapılmaz. Uydu alıcısı, TKGS entegrasyonu yapmadığı haliyle nasıl çalışıyorsa, o şekilde çalışmaya devam eder. Ancak yine de kullanıcının menüden TKGS Kullanıcı Güncelle komutunu vererek güncelleme yapması mümkündür

 

TKGS FAVORİ GRUPLARI

 

TKGS’de çeşitli kategoriler (Haber, Spor, Müzik, Çocuk, vb. ) oluşturulmuştur, bunlar favori grupları olarak hazır bir şekilde kullanıcıya sunulmakta ve  her zaman güncel tutulmaktadır.

 

Kullanıcı Tarafından en çok sorulan sorular.

 

  • Kanal listelerinin değişmesinden şikayet edilmesi durumunda.

Çözüm :  TKGS modu Kapalı ile  seçilmelidir.

 

  • Kanal sıralaması yapılamaması.

Çözüm:  TKGS modu Kapalı veya Esnek seçilmelidir.

 

  • Eksik gelen kanal veya farklı uydu taranamaması.

Çözüm:  TKGS modu Kapalı veya Esnek seçilmelidir.

 

  • Favori listelerinin istenilen kanalların bulunmaması..    Çözüm: TKGS modu Kapalı seçerek kendi TKSG listesi dışında favori listesini oluşturmak. Böylece TKGS güncellemesi yapılsa bile Favori listesindeki kanalların değişmemesi sağlanır.Yayını sona eren veya adı değişen kanalın güncellemesi kullacı tarafından yapılmak zorundadır. 

 

WWW.NEXTDESTEK.COM

Next Nextstar Serisi